Menu

Content

Ev Yapımı Tuzsuz Peynir

Davet yemekleri tarifleri veren bir sitede beyaz peynir yapımı ne arar diye sorabilirsiniz. Hemen söyliyeyim yaş gurubu ve ona bağlı rahatsızlıklar itibarı ile bazı konuklarım ki buna eşim de dahil tuzsuz peynir yemek zorundalar. Sabah kahvaltılarımızda ev yapımı tuzsuz peynirin hoş olacağını düşündüm. Marketlerde bulabildiğimiz tuzsuz beyaz peynirleride doğrusu pek sevemedik, bir de kendim deneyeyim istedim.

Kartepe'de bizim sitenin bir Adem'i var. Adem Dinç son derece çalışkan ve iyi niyetli. Bir başka değişle sitenin olmazsa olmazı Adem. Bahçe ondan sorulur, çiçeklere o bakar, süt onun ineklerinden, dereotu, maydanoz bahçesinden, yumurta ise onun tavuklarından gelir. Bu kez de peynir için istediğim katkısız sütü hemen ineklerinden temin edince, ben de en yakın marketten bir peynir mayası aldım. Ve işe koyuldum.
Deneme olduğu için küçük bir kalıp yapmak istedim önce ama ertesi gün 5lt daha getirmesini istediğime göre peynirin ne kadar lezzeti ve şahane olduğu anlaşılıyordur sanırım. 5lt süt için oranları 3 kat arttırdım.

Malzeme Listesi:

  • 1,5 kg tam yağlı inek sütü
  • 1 çorba kaşığı peynir mayası (Marketlerde sıvı halde şişeler satılıyor onlardan)
  • 1/2 çay bardağı yoğurt
  • 1/2 çay bardağı ılık su
  • 1 çay kaşığı toz şeker

Tarif:

Süt temiz bir tencereye konur ve ılınıncaya kadar ısıtılır yani parmağımızı değdirdiğinizde eliniz yanmayacak kadar.( Bu arada ben kaynatıp soğuttum, aslında hiç kaynatmamak gerekiyor ama çiğ süte pek güvenemedim.) Aynen yoğurt yaparken olduğu gibi ılık. Daha sonra süt ocaktan indirilir.

Normal bir çay bardağına ekşi olmayan yoğurt ile 1 küçük çay kaşığı şeker konur, ayran yapar gibi pürüzsüz bir şekilde çırpılır. 1 çorba  kaşığı peynir mayası da 1/2 çay bardağı ılık suya konur, karıştırılır. Ilık sütün içine önce yoğurt dökülür, daha sonra çay bardağındaki maya bu süte katılır. Karışımlar süte eklendikten sonra çok fazla karıştırılmaz, yoksa peynir mayalanmaz. Sonra  tencerenin kapağı kapatılıp hiç sallamadan üzeri sıkıca örtülüp bir kenarda 2-3 saat bekler.

Peynir mayası süte karıştırıldıktan sonra 90-120 dakika arasında peynir oluşumu gerçekleşir. 3 saat sonunda kapak açılıp bakılınca  yoğurt kıvamında ve peltemsi gibi olduğu görülür. Peynirin sarı, yeşil gibi bir suyu çıkacaktır. Bu yoğurt gibi olan karışım tülbent bez bir torbaya dökülür. Bunun için altında derin kap olan bir süzgecin içine tülbent bez torba yerleştirilir ve yoğurtumsu karışım içine dökülerek suyu süzülür. Daha sonra bir süre  yüksekçe bir yere asılıp, torbadaki suyun süzülmesi sağlanır.  (bakınız galeri, resimler)

Torbanın ağzı sıkıca kapatılıp iki ağırlık arasında sıkıştırılır, gerekirse üzerine taş konur bu şekilde buzdolabına kaldırılarak 1-2 gün dinlendirilip, üzerinden taşlar alınır, torbadan çıkarılarak kesilir ve tüketmek için hazır olur.

 

Afiyetle!

tuzsuzpeynir05
tuzsuzpeynir06
tuzsuzpeynir07
tuzsuzpeynir08
tuzsuzpeynir09
tuzsuzpeynir10
tuzsuzpeynir11
tuzsuzpeynir12
tuzsuzpeynir13
tuzsuzpeynir14
tuzsuzpeynir15
tuzsuzpeynir16

 

 

 

Baglan veya Yeni Kayit

fb iconLog in with Facebook